Samozřejmě kvalita a četnost výbavy je dána zkušenostmi běžce. To ovšem neplatí pro běžecké boty! Každý, kdo běhá, potřebuje kvalitní boty, bez nich se neobejde. Pokud jste se opravdu rozhodli, že začnete běhat – nešetřete na nich. U začátečníků je to obzvlášť důležité kvůli silnějším došlapům na povrch a ne zcela vytříbeném běžeckém stylu. Samozřejmě si hned nemusíte kupovat nejdražší modely, ale opravdu se vyplatí koupit kvalitní a známé boty (od 3000Kč). Kupte si je ve specializovaných, ale třeba i normálních sportovních obchodech. Existuje spousta značek, např. Mizuno, Asics, Adidas, atd. Čím dražší boty budete mít, tím vás to bude víc motivovat. Přece nenecháte takové pěkné boty jen tak ležet ladem nebo s nimi chodit po zahradě.
Dejme tomu, že už boty máte. A co dál? Další důležitá výbava je běžecké oblečení. Pokud začínáte, třeba v tuto roční dobu, bude vám stačit tričko (nejlépe bavlněné) a kraťasy. Ale po nějakém čase ( 2–3 měsíce) určitě zatoužíte po tzv. funkčních materiálech. Těm se ale budeme věnovat jindy.
Ale jak již bylo uvedeno – ze začátku stačí tričko a kraťasy. Ne ale ledajaké tričko, i tady je důležité si pár věcí uvědomit. Tričko by mělo být spíš úplé, ale ne úplně. Materiál má být příjemný na kůži, nesmí nikde škrtit ani se po něm nemůžou dělat žádné vyrážky. Kraťasy volte také spíše úplé.
Boty i oblečení tedy máte, teď už jenom vyběhnout. I když ze začátku měřit kilometry nemusíte, vemte si s sebou hodinky, abyste věděli, jak dlouho běžíte. Pro pokročilejší je vhodný Sporttester – šikovná věcička, která slouží nejenom jako stopky s různými funkcemi, ale i jako měřič tepu. Tím se ale zatím nemusíte zatěžovat, stačí jen obyčejné digitální hodinky.
I v teplých měsících nás může překvapit samozřejmě studený déšť nebo vítr. Proto je vhodné do takového počasí si pořídit běžeckou nebo sportovní bundu, třeba nepromokavou větrovku, což je skvělá věc.
Pokud to s běháním myslíte opravdu vážně, kupte kvalitní boty. To je ta nejdůležitější věc a ty ostatní vymoženosti poznáte časem.